Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
.

 

Bojová sestava polské armády k 1. 9. 1939

Hlavní stan – maršál Edward Rydz – Śmigly

bombardovací letecká brigáda pod velením plukovníka Wladyslawa Hellera a stíhací letecká brigáda pod velením plukovníka Stefana Pawlikowskiho

Narewská operační skupina – brigádní generál Czeslaw Mlot – Fijalkowski:

( 18. pěší divize pod velením plukovníka Stefana Kosseckiho, 33. záložní pěší divize pod velením plukovníka Tedeusze Kalina – Zieleniewskiho, Podleská jezdecká brigáda pod velením brigádního generála Ludwiga Kmicice – Skrzyńskiho a Suvalská jezdecká brigáda pod velením brigádního generála Zygmunta Podhorskiho )

Wyszkówská operační skupina ( záložní ) – brigádní generál Wincenty Kowalski:

( 1. pěší divize pod velením brigádního generála Wincentyho Kowalskiho, 35. záložní pěší divize pod velením plukovníka Jaroslawa Szefrana a 41. záložní pěší divize pod velením brigádního generála Waclawa Piekarskiho )

Armáda Modlin – brigádní generál Emil Krukowicz – Przedrzymirski:

( 8. pěší divize pod velením plukovníka Teodora Furgalskiho, 20. pěší divize pod velením plukovníka Wilhelma Lawicz – Liszka, Mazovská jezdecká brigáda pod velením plukovníka Jana Karcze a Nowodworská jezdecká brigáda pod velením brigádního generála Stanislawa Anderse )

Armáda Pomořany – divizní generál Wladyslaw Bortnowski:

( Východní operační skupina pod velením brigádního generála Macieje Boltuće – 4. pěší divize pod velením plukovníka Tadeusze Lubicz – Niezabitowskiho a 16. pěší divize pod velením plukovníka Stanislawa Świtawskiho )

( Czerská operační skupina pod velením brigádního generála Stanislawa Grzmot – Skotnickiho – 9. pěší divize pod velením plukovníka Józefa Werobeje, 15. pěší divize pod velením brigádního generála Zdzislawa Przyjalkowskiho, 27. pěší divize pod velením brigádního generála Juliusze Drapella a Pomořanská jezdecká brigáda pod velením plukovníka Adama Bogoria – Zakrzewskiho )

Armáda Poznaň – divizní generál Tadeusz Kutrzeba:

( 14. pěší divize pod velením brigádního generála Franciszeka Wlada, 17. pěší divize pod velením plukovníka Mieczyslawa Mozdyniewicze, 25. pěší divize pod velením brigádního generála Franciszeka Altera, 26. pěší divize pod velením plukovníka Adama Brzechwy – Ajdukiewicze, Podolská jezdecká brigáda pod velením plukovníka Leona Strzeleckiho a Velkopolská jezdecká brigáda pod velením brigádního generála Romana Abrahama )

Kutenská operační oblast ( záložní ) – brigádní generál Juliusz Zulauf:

( 5. pěší divize pod velením brigádního generála Juliusze Zulaufa a 24. pěší divize pod velením plukovníka Boleslawa Krzyźanowskiho )

Armáda Lodž – divizní generál Juliusz Rómmel:

( Piotrkowská operační skupina pod velením brigádního generála Wiktora Thoméeho, 30. pěší divize pod velením brigádního generála Leopolda Cehaka, Volyňská jezdecká brigáda pod velením Juliana Filipowicze, 2. pěší divize pod velením plukovníka Edwarda Dojan – Súrowky, 10. pěší divize pod velením brigádního generála Francieszka Dindorf – Ankowicze, 28. pěší divize pod velením brigádního generála Wladyslawa Bończa – Uzdowskiho a Hraničářská jezdecká brigáda pod velením plukovníka Stefana Hanky – Kulezsa )

Armáda Prusy ( záložní ) – divizní generál Stefan Dab – Biernacki:

( 3. pěší divize pod velením plukovníka Mariana Turkowskiho, 12. pěší divize pod velením brigádního generála Gustawa Paszkiewicze, 13. pěší divize pod velením plukovníka Wladyslawa Zubosz – Kalińskiho, 19. pěší divize pod velením brigádního generála Jósefa Kwaciszewskiho, 29. pěší divize pod velením plukovníka Ignacyho Oziewicze, 36. záložní pěší divize pod velením plukovníka Boleslawa Ostrowskiho, 39. záložní pěší divize pod velením brigádního generála Brunona Olbrychta, 44. záložní pěší divize pod velením plukovníka Eugeniusze Źongollowitze, Varšavská motorizovaná brigáda pod velením plukovníka Stefana Roweckiho a Vilenská jezdecká brigáda pod velením plukovníka Konstantyho Drucki – Lubeckiho )

Armáda Krakov – brigádní generál Antoni Szylling:

( Slezská operační skupina pod velením brigádního generála Jana Jagmina – Sadowskiho – 23. pěší divize pod velením plukovníka Wladyslawa Powierzy a 55. záložní pěší divize pod velením plukovníka Stanislawa Kalabińskiho )

( Bielská operační skupina pod velením brigádního generála Mieczyslawa Boruta – Spiechowicze – 21. horská pěší divize pod velením brigádního generála Jósefa Kustrońa, 1. brigáda horských střelců pod velením plukovníka Galadyka, 6. pěší divize pod velením brigádního generála Bernarda Monda, 7. pěší divize pod velením brigádního generála Janusze Gasiorowskiho, 11. pěší divize pod velením plukovníka Bronislawa Prugar – Ketlinga, 10. motorizovaná brigáda pod velením plukovníka Stanislawa Maczeka, Krakovská jezdecká brigáda pod velením brigádního generála Zygmunta Piaseckiho )

Tarnovská operační skupina ( záložní ) – velitel nebyl jmenován:

( 22. horská pěší divize pod velením plukovníka Leopolda Endel – Ragise a 38. záložní pěší divize pod velením plukovníka Alojzyho Wir – Konase )

Armáda Karpaty – divizní generál Kazimierz Fabrycy:

( 2. brigáda horských střelců pod velením plukovníka Stawarze a 3. brigáda horských střelců pod velením plukovníka Kotowicze )

 
© 2008 - druhasvetova.com design by Jakub M.       TOPlist        archiv - o webu - kontakt